Szlif jubilerski? Tak piękne staje się fascynujące

Zachwycamy się fantastycznymi wyrobami jubilerskimi, które są prezentowane na wystawach i prestiżowych aukcjach na całym świecie. Mało kto próbuje sobie wówczas wyobrazić, jak to dzieło sztuki wyglądało w momencie, gdy zostało znalezione w skale lub w ziemi. Uwierz, efekt nie był tak piorunujący. Udało się go osiągnąć dopiero wybitnemu fachowcowi, którego zadaniem jest obrobienie pierwotnego kamienia szlachetnego. To sztuka szlifu jubilerskiego.

LARU_blog_02_SZLIF_01

 

Wielka rola szlifierza

Mówi się często, że na sukces w 10% składa się talent, a w 90% ciężka praca. Gdybyśmy chcieli ten slogan przenieść na grunt sztuki jubilerskiej, to musielibyśmy powiedzieć, że na piękno kamienia szlachetnego w 90% wpływ ma właśnie jakość szlifu.

To nie jest umiejętność powszechna. Wybitni szlifierze stanowią ekskluzywne grono, są znakomicie wynagradzani, bo w praktyce w ich rękach leży przyszłość znalezionego kamienia. Oczywiście także jego ostateczna cena.

 

Magia w rękach

Prawdą jest, że szlif odsłania najgłębsze piękno kamienia szlachetnego, który w zasadzie przed poddaniem go obróbce jeszcze szlachetny nie jest. Na pewno nie jest natomiast wyrobem jubilerskim i obiektem westchnień, tak jak gotowa biżuteria wystawiania w salonach na całym świecie.

Gdybyś zobaczyła naturalny cytryn lub kwarc, to z pewnością trudno byłoby Ci sobie wyobrazić, że mogłabyś nosić go na palcu w formie pierścionka lub otrzymać takowy od narzeczonego. Tu jednak idealnie sprawdza się powiedzenie: nie oceniaj książki po okładce.

Kamienia także nie ocenia się po jego zewnętrznym wyglądzie (przynajmniej nie tylko), ale po tym, co kryje się w jego głębszych pokładach. Utalentowany szlifierz potrafi to wydobyć i podkreślić. Ma ku temu technikę, wiedzę i wizję tego, czym dany kamień ma się stać w przyszłości.

 

LARU_blog_02_SZLIF_02_

Czemu dokładnie służy szlifowanie kamieni?

Szlif jubilerski jest pojęciem, za którym kryje się nadanie kamieniowi - diamentowi, szmaragdowi, topazowi, ametystowi itd. - odpowiedniej, założonej wcześniej formy. Określa się ją na podstawie wielkości kamienia i jego potencjału - wówczas wiadomo już, czy warto użyć go do wykonania np. kilku pierścionków czy też jednego bardzo dużego. Tu decydujący głos ma wysokiej klasy szlifierz.

Szlifowanie polega na pokrywaniu powierzchni kamienia tzw. fasetami, które mogą przybierać bardzo różne formy. Szlifierz najpierw bierze pod uwagę proporcję (wynikającą z wielkości kamienia), a później go odpowiednio wykańcza tak, aby fasety były rozmieszczone symetrycznie na całej powierzchni jego dzieła.

Jest wiele technik szlifowania kamieni, wśród których najpopularniejsze to:

  • szlif okrągły brylantowy
  • szlif owalny
  • markiza
  • gruszka
  • trylion
  • szlif szmaragdowy
  • serce
  • kwadrat
  • poduszka

LARU_blog_02_SZLIF_03

Wybór zależy od wizji jubilera oraz umiejętności szlifierza. Zawsze jednak celem jest uwypuklenie indywidualnych cech estetycznych kamienia, szczególnie tzw. brylancji oraz barwy, ale także ukrycie lub wyeliminowanie defektów wewnętrznych, zwanych po prostu skazami. Cała operacja prowadzi do tego, że światło przepięknie załamuje się w środku kamienia tworząc kryształową iluminację. To właśnie ten efekt, a także blask i kolor kamienia, mają największy wpływ na zachwyt klientów salonów jubilerskich.

W LARU staramy się wykorzystywać różne rodzaje szlifów. W kolekcji New Beginning wykorzystaliśmy szlif owalny, trilion oraz  poduszka (cushion).

LARU_blog_02_SZLIF_04

Social Media